Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
poniedziałek,22 lipca
Imienieny:
Maria, Magdalena, Wawrzyniec
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Ubezpieczenie upraw rolnych - jesień 2016
obrazek

Zbliża się jesienny okres zawierania umów ubezpieczenia. Celem zapewnienia ochrony wysianym już uprawom ozimym jak co roku Towarzystwo  Ubezpieczeń  Wzajemnych „TUW” przygotowuje ofertę dla rolników. W tym roku Rolnik ma możliwość skorzystania z 65%-owej dopłaty do składki z budżetu państwa – w przypadku dużego przedsiębiorcy, dla ubezpieczenia z dopłatą z budżetu państwa, wymagana jest uprzednia zgoda Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chociaż w jesiennej akcji  ubezpiecza się uprawy ozime (rzepak i zboża) i wieloletnie (nasadzenia), głównie od ryzyka ujemnych skutków przezimowania lub w pakiecie  3 ryzyk – ujemne skutki przezimowania, grad i przymrozki, to oferta Towarzystwa umożliwia ubezpieczenie wszystkich upraw rolnych wymienionych w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, tj.: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, drzew i krzewów owocowych oraz roślin strączkowych, dla których to upraw ustawodawca przewidział obowiązek ubezpieczenia co najmniej 50% ich powierzchni.

 

Warto podkreślić fakt, iż TUW „TUW” umożliwia ubezpieczenie ww. upraw rolnych zarówno od pojedynczych ryzyk (powodzi,  gradu, przymrozków wiosennych, suszy, ujemnych skutków przezimowania), jak i od kilku ryzyk jednocześnie (tzw. pakiety). Posiadanie w ofercie aż 20 różnorodnych wariantów ubezpieczenia, w tym także i najbogatszego wariantu - Pełny Plus (powódź, grad, przymrozki wiosenne, susza, ujemne skutki przezimowania, huragan, deszcz nawalny, piorun, obsunięcie się ziemi oraz lawina), zapewnia, że każdy Rolnik znajdzie w niej taki wariant, który jest dla Niego najbardziej optymalny.

 

Należy również pamiętać, iż ryzyko występowania niekorzystnych zjawisk w uprawach zwiększa się z roku na rok, a przyczynami jego występowania są nie tylko zjawiska klimatyczne, ale również inne czynniki mające olbrzymi wpływ na wrażliwość roślin.

 

Bardzo niebezpieczne ryzyko przezimowania roślin spowodowane niską temperaturą w czasie bezśnieżnych zim, może być potęgowane przez wysiew odmian o niskiej mrozoodporności, znajdujących się we Wspólnotowym Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA) oraz Wspólnotowym Katalogu Odmian Roślin Warzywnych (CCV) ale nieodpowiednich dla niektórych rejonów Polski.

Niewłaściwa ochrona roślin jesienią (jak to miało miejsce np. jesienią 2015 r. z powodu zakazu stosowania zapraw nasiennych w rzepaku zawierających neonikotynoidy, które przynajmniej w początkowych fazach rozwoju rzepaku chroniły go m.in. przed śmietką) oraz niewłaściwa agrotechnika zwiększają w znacznym stopniu wrażliwość upraw na ujemne skutki przezimowania.

 

Wypłacane w tym roku bardzo wysokie w skali całego rynku kwoty odszkodowań z tytułu szkód w uprawach spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania oraz przez grad, jak również nałożony na zakłady ubezpieczeń ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, (która weszła w życie 1 stycznia 2016 r.), obowiązek zapewnienia adekwatności składki, będą miały wpływ na wysokość składki. Rolnik jednak ma bardzo duży wpływ na ograniczenie ryzyka, zwłaszcza ujemnych skutków przezimowania w uprawach ozimych, przez dobór odpowiedniej odmiany, optymalny termin siewu czy właściwą ochronę, zatem ma duży wpływ na wysokość składki, którą zapłaci za ochronę ubezpieczeniową, zwłaszcza upraw ozimych.

 

Więcej informacji www.tuw.pl 

 

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ