Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,02 grudnia
Imienieny:
Balbina, Paulina, Bibiana
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Park dworski z mini muzeum maszyn rolniczych
obrazek
W Grabonogu znajduje się zbudowany zapewne przez Wilkońskich, około 1800 roku, klasycystyczny dwór wraz z przylegającym do niego parkiem. W dworku urodził się bł. Edmund Bojanowski. Dworek został odrestaurowany w latach 70 i 80-tych XX w.

Założenie parkowe otaczające dwór, znacznie dziś okrojone, powstało w późniejszym czasie. Pierwotny, regularny jeszcze ogród dworski znajdował się dawniej po południowej stronie dworu, w którym dziś mieści się izba pamięci poświęcona bł. Edmundowi Bojanowskiemu. Zespół Szkół Rolniczych stara się przywrócić parkowi jego dawny dworski charakter.

Powierzchnia parku wynosi 2,17 hektara. W parku znajdują się dwa stawy. Założony został w 2 połowie XIX wieku. Przeważa drzewostan stuletni, w skład którego wchodzi kilka drzew starszych m.in. dąb, modrzew, buk, sosna, jesion oraz wiele innych cennych gatunków drzew i krzewów.

W parku znajduje się Skansen maszyn i narzędzi rolniczych, zgromadzono w nim ponad 120 obiektów muzealnych, głównie maszyn rolniczych używanych w rolnictwie. Obok skansenu znajdują się ule w kształcie miniatur największych zabytków regionu.

W parku znajduje się oryginalny wiatrak śrutownik, jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Wielkopolsce oraz pomnik E. Bojanowskiego.


fot. A. Nowacka-Zbiorczyk
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ