Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,02 grudnia
Imienieny:
Balbina, Paulina, Bibiana
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Kościół Parafialny pw. św. Marcina Biskupa
obrazek
Kościół pw. św. Marcina Biskupa zbudowany został w latach 1487-1490 staraniem biskupa poznańskiego Uriela Górki. Wieżę dostawiono w 1862 roku. Świątynia rozbudowana została w latach 1902-1903 - rozebrano dotychczasowe prezbiterium, wybudowano transept oraz nowe prezbiterium z zakrystiami po bokach. Wewnątrz mieści się polichromia z 1930 roku autorstwa Wiktora Gosienieckiego, a także późnorenesansowe epitafium Kaspra Miaskowskiego, poety wczesnego baroku.

Wieś Strzelce Wielkie w powiecie gostyńskim stanowiła dawniej własność rodziny szlacheckiej Stablewskich z Zalesia posługującej się herbem Oksza. Przy tutejszym kościele św. Marcina biskupa znajduje się kaplica grobowa Stablewskich wzniesiona w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku. Klasycystyczna kaplica posiada nad wejściem napis: "Grobowiec rodziny Stablewskich", nad którym widnieje kartusz z herbem rodowym. Kaplica widnieje w ewidencji zabytków Gminy Piaski.

Naprzeciw kościoła św. Marcina znajduje się zespół trzech połączonych domów. Są to budynki wikariatu, sali parafialnej oraz dom zarządcy dóbr kościelnych. Zbudowano je w 1903 r. w stylu neobarokowym. Zespół ogrodzony jest pochodzącym z tego samego czasu murowano-metalowym ogrodzeniem. Został wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego 18 stycznia 2008 r.

Aktualnym proboszcz jest ks. Zygmunt Łukowiak


Msze św. w niedziele: godz. 8.00, godz. 9.30, godz. 11.00
Msze św. w dni powszednie: godz. 18.00
Msze św. w święta w dni pracy: godz. 9.3, godz. 11.00, godz. 18.00
Biuro parafialne: probostwo tel. 065 571-90-29
Biuro cmentarne: jak wyżej


fot. A. Nowacka-Zbiorczyk
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ