Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,02 grudnia
Imienieny:
Balbina, Paulina, Bibiana
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Sołtys
obrazek
Małgorzata Szuba- sołtys wsi Grabonóg
Adres: Grabonóg 10
Telefon: 665300542

Na wszystko znajdzie czas. Dla domu, męża, dzieci, pracy i dla wsi, która wybrała ją sołtysem.
W Grabonogu zamieszkała po ślubie, choć już wcześniej znała wioskę, bowiem chodziła do Zespołu Szkół Rolniczych jeszcze za czasów, gdy dyrektorem był Stanisław Sroka. Jednak co innego przyjeżdżać, a co innego zamieszkać. Inaczej się wtedy myśli i podchodzi do wielu spraw. Dlatego zimą 2011 roku zdecydowała, że stanie przed mieszkańcami na zebraniu i powie, że chce zostać sołtysem Grabonogu. Zawsze lubiła, gdy się coś działo i dlatego udzielała się społecznie. Jednak mimo wszystko trema była duża. Czy ją ludzie zaakceptują, czy zdecydują się wybrać kobietę, czy podoła? Nie była też do końca pewna, czego od sołtysa oczekują mieszkańcy.

Wybrali ją. Skoro wybrali postanowiła, że nie będą tego żałować. Na początku marca wyjechała na pierwsze szkolenie do Austrii, gdzie usłyszała o projektach związanych z odnową wsi europejskich. Po kilku dniach było kolejne szkolenie i później jeszcze następne... W sumie przez 2 miesiące uczestniczyła w 23 szkoleniach. Dowiedziała się nie tylko tego, co to znaczy być wiejskim liderem, jak integrować ludzi, aby chcieli się w coś zaangażować, ale przede wszystkim dowiedziała się jak i gdzie szukać pomysłów i pieniędzy na ich realizację.

Nakręca ją działanie, chęć postawienia sobie kolejnego zadania, kolejnej poprzeczki do pokonania. Skąd bierze na to siły i czas?
Siła przychodzi od ludzi, od tego, że się angażują, że są razem, a czas ma dzięki rodzinie. Po za tym jest druhną w Ochotniczej Straży Pożarnej oraz członkiem komisji rewizyjnej Kółka Rolniczego. Od lat gra też w weekendy w rodzinnym zespole " TRIO" na weselach, spotkaniach, imprezach towarzyskich. Dzięki temu w tygodniu ma czas, by być sołtysem.

Małgorzata Szuba, jako aktywna kobieta z obszaru Gościnnej Wielkopolski uczestniczy również w spotkaniach Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego. Ostatnie tego typu spotkanie miało miejsce 22 i 23 sierpnia 2014 w pałacu w Będlewie. Szkoła zorganizowana jest przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Tym razem panie poznawały tajniki skutecznych negocjacji.


Wykorzystano fragmenty artykułu Karoliny Sternal "Kobieta,co wieś nakręciła" - Reporter leszczyński, Nr 8 (39)29 maja-11 czerwca 2014r.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ