Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,02 grudnia
Imienieny:
Balbina, Paulina, Bibiana
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Ochotnicza Straż Pożarna
obrazek
Powstanie jednostki datuje się na 1947r., nie zachowały się jednak żadne dokumenty z zebrania założycielskiego. Z wypowiedzi starszych mieszkańców wynika, że jednostka działała już w okresie międzywojennym, a istniała przy majątku hrabiego Lossowa. Opiekunami byli pracownicy majątku- kowal Adamczak i stelmach Hertig.

Na zebraniu sprawozdawczym komendantem wybrano p. Jana Owczarczaka, zastępcą został Ryszard Sikora. Jednostka liczyła wówczas 19 druhów. W 1957r. prezesem był p. Ryszard Sikora,a naczelnikiem p. Jan Owczarczak.

Strażnica znajdowała się w podwórzu PGR i dostęp do niej był ograniczony. W 1963 r. sołtys wsi p. Antoni Ślachetka zaapelował na zebraniu strażackim o budowę nowej remizy. Zapadła decyzja o wystąpieniu do GRN w Piaskach o pomoc w tej inwestycji, lecz nie doszła do skutku z niewiadomych przyczyn. Kolejne działanie w celu pozyskania remizy dla tutejszej jednostki podjął ówczesny sołtys p. Stanisław Matuszewski oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu p. Zdzisław Zimny. Po wielu staraniach udało się przekonać dyrektora Kombinatu Gola p. Edmunda Skoczylasa do przekazania pomieszczenia na remizę.

Najdłużej pełniącym funkcję prezesa naszej jednostki był dh Stanisław Jankowiak, który przewodził strażakom nieprzerwanie do 1969 do 2001 roku. W tym czasie funkcję naczelnika jednostki pełnił dh Stanisław Konopka.

W ostatnich latach jednostka OSP Grabonóg odnosi wiele sukcesów. Druhny i druhowie zajmują czołowe miejsca na zawodach sportowo-pożarniczych o zasięgu gminnym oraz powiatowym, copotwierdzają liczne puchary i dyplomy znajdujące się w świetlicy wiejskiej.

Strażacy biorą czynny udział w świętach strażackich i uroczystościach kościelnych. Współtworzą życie kulturalne wsi organizując festyny, w których licznie uczestniczą mieszkańcy Grabonoga oraz okolicznych miejscowości.

We wrześniu 2011r. został powołany Społeczny Komitet na Rzecz Sztandaru. Jego istnienie uzasadnia fakt, że w 2012r. jednostka obchodziła 65-lecie istnienia.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ